Skip to navigation Skip to navigation Skip to search form Skip to login form Skip to footer Przejdź do głównej zawartości
Loading...
Przygotowanie dziecka do pójścia do żłobka

Nie ulega wątpliwości, że posłanie swojego dziecka do żłobka to organizacyjna rewolucja dla całej rodziny. Nie tylko maluch, ale i jego rodzice muszą zmierzyć się z zupełnie nową sytuacją, która przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni może nieco zaburzyć dotychczasowy plan działania. Aby jednak cały proces mógł być przeprowadzony w możliwie najbardziej sprawny sposób, który nie przysporzy rodzinie dodatkowych problemów, należy odpowiednio przygotować dziecko do pójścia do żłobka.

Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że nagłe zniknięcie rodzica na kilka godzin w ciągu dnia to dla dziecka ogromny stres, dlatego warto je stopniowo oswajać z sytuacją, w której mamy czy taty nie ma za każdym razem pod ręką. Na samym początku można się zdecydować na pozostawienie choćby na krótki czas dziecka pod opieką babci lub cioci. Dobrze jest wówczas zebrać niezbędne informacje, jak zachowywała się nasza pociecha – czy dziecko nie płakało, czy słuchało starszego oraz czy chętnie uczestniczyło w organizowanych zabawach. Jeśli dziecko łatwo przystosowało się do nowej sytuacji i miło spędzało czas z nowym opiekunem, czas pozostawiania malucha bez obecności rodziców można stopniowo wydłużać.

Przygotuj dziecko na to, co go czeka

Bardzo ważne jest, aby nasze dziecko choć w tym podstawowym stopniu zrozumiało, dlaczego musi zostać pod opieką nieznanej jej osoby oraz co czeka je na miejscu. W tym celu można przygotować małą zabawę z pluszakami. Warto zaznaczyć, że rodzice maskotek są w pracy, podczas gdy ich dzieci znakomicie się bawią w żłobku. Gdy tylko rodzice skończą pracę, od razu odbierają dzieci i wracają do domu. Można wówczas pokazać, jak doskonale pluszaki bawią się w zorganizowanym w domu żłobku. Można również zdecydować się na odwiedzenie żłobka, co pozwoli na oswojenie dziecka z zupełnie nową przestrzenią oraz z innymi osobami.

Jeszcze będąc w domu warto dostosować rytm dziecka do tego praktykowanego w żłobku. Chodzi w tym przypadku o godziny posiłków, drzemek i spacerów. Tylko dzięki temu możliwe będzie bezstresowe rozstanie dziecka z rodzicami na kilka godzin w ciągu dnia.


  
Scroll to top