Skip to navigation Skip to navigation Skip to search form Skip to login form Skip to footer Przejdź do głównej zawartości
Loading...
Kto może zostać opiekunem osób starszych?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że opieka nad osobą starszą wcale nie jest prosta. Aby mogła być ona prowadzona w sposób profesjonalny, potrzeba wielu cech, takich jak empatia, wyrozumiałość czy troskliwość. Oczywiście poza cechami osobowości należy również nabyć niezbędne umiejętności, które pozwolą na fachową pomoc osobie starszej w bardzo wielu aspektach. Właśnie w tym celu powstały kursy skierowane do osób opiekujących się osobami starszymi (zarówno w domach prywatnych, jak również w instytucjach opiekuńczych). Celem kursów jest zdobycie kompleksowej wiedzy i umiejętności, w jaki sposób dbać o osoby starsze, które bardzo często nie są w stanie poradzić sobie z, wydawałoby się, prozaicznymi czynnościami.

Kim jest opiekun osób starszych?

Opiekun seniorów ma za zadanie zajmować się i pielęgnować osobę, która z różnych względów (najczęściej zdrowotnych) nie jest w stanie samodzielnie wykonać pewnych czynności. W zależności od konkretnego przypadku, opiekun może również organizować podopiecznemu czas wolny lub pomóc w utrzymaniu domu. Czekających na niego obowiązków może być wiele.

Jakie obowiązki należą do opiekuna i jak wygląda codzienna praca?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie obowiązki czekają na opiekuna, ponieważ wszystko zależy od tego, jakim zdrowiem fizycznym i psychicznym odznacza się pacjent. Jeśli osoba starsza jest w domu, bardzo często wymagana jest tylko podstawowa pomoc w codziennych czynnościach (na przykład przy przygotowywaniu posiłków) oraz towarzyszenie podczas nieobecności pozostałych członków rodziny. Jeśli zdrowie na to pozwala, można z taką osobą wyjść na spacer lub w inny sposób zapełnić dzień.

W sytuacji, gdy osoba starsza jest chora (porusza się na wózku lub ma problemy z chodzeniem) wymagana jest już bardziej specjalistyczna pomoc. W takiej sytuacji opiekun będzie odpowiedzialny nie tylko za przygotowywanie posiłków, ale również za podawanie lekarstw, mycie, ubieranie, zmianę opatrunków czy robienie zakupów. Codziennych obowiązków może być naprawdę wiele, a wszystko zależy od tego, jakim seniorem będziemy się na co dzień opiekować.

Opiekun osoby starszej – kto może nim zostać?

Opiekunem osoby starszej może zostać dosłownie każdy. Wystarczą chęci pomocy, niezbędne cechy charakteru oraz zdobycie wiedzy na temat opieki. W kontekście cech charakteru warto wspomnieć przede wszystkim o empatii, cierpliwości, otwartości, zrozumieniu oraz komunikatywności. Osoba zajmująca się seniorami powinna być wyrozumiała i cierpliwa, jednak gdy trzeba, stanowcza i konsekwentna. Zdarza się, że osoby starsze, którymi się zajmujemy chorują na przewlekłe schorzenia (także psychiczne). Stąd bardzo istotne jest, aby posiadać silną psychikę. Oprócz tego mogą wystąpić sytuacje, gdy opiekun będzie zmuszony pomóc seniorowi na przykład wstać z łóżka. W takim momencie konieczna może okazać się siła fizyczna.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

W niektórych sytuacjach praca opiekuna osób starszych może być bardzo wymagająca, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Właśnie w tym celu powstały kursy, podczas których wykwalifikowane osoby przekazują niezbędną wiedzę powodującą, że codzienne obowiązki będą znacznie łatwiejsze. Podczas kursu uczestnicy zdobywają wiadomości na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, psychologicznych aspektów pracy z osobą starszą, pielęgnacji osób starszych i niepełnosprawnych, profilaktyki oraz chorób wieku podeszłego.

Kurs dla opiekunów osób starszych - dlaczego warto?

Po ukończonym kursie opiekun będzie w odpowiedni sposób przygotowany do rozpoczęcia pracy zarówno w prywatnych domach, jak również w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Bardzo dużym walorem uczestniczenia w kursie jest znakomite przygotowanie do wykonywania tego typu pracy. Uczestnik kursu wie, jakie czekają go wyzwania i będzie potrafił stawić im czoła. Ponadto uzyskany dokument ukończenia kursu to sygnał dla najbliższej rodziny osoby starszej, że znamy się na tej pracy i posiadamy niezbędne kwalifikacje do profesjonalnej i właściwej opieki.


  
Scroll to top